🔒
❌ About FreshRSS
There are new available articles, click to refresh the page.
Before yesterdayHotnews.ro Sport

​WTA Madrid: Zi bună pentru favorite - Naomi Osaka, Aryna Sabalenka și Karolina Pliskova, în turul doi

Ziua de vineri a fost una bună pentru favoritele turneului de la Madrid. Naomi Osaka (cap de serie nr. 2), Simona Halep (3), Aryna Sabalenka (5), Karolina Pliskova (6), Jennifer Brady (11), Victoria Azarenka (12), Elise Mertens (13) și Maria Sakkari (16) au făcut pasul spre turul al doilea al turneului de categorie "WTA 1.000".

​Liga 2, play-off: U Craiova 1948, tot mai aproape de promovare (4-2 vs CS Mioveni)

​Formaţia U Craiova 1948 a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 4-2, echipa CS Mioveni, într-un meci din etapa a şasea a play-off-ului Ligii a 2-a, în care a revenit de la 0-1.

Surpriză la Munchen - Alexander Zverev, eliminat în sferturi de locul 107 mondial

​Alexander Zverev, principalul favorit al turneului "ATP 250" de la Munchen, a fost eliminat în sferturile competiției, fiind învins de Ilya Ivashka (107 ATP).

​WTA Madrid: Monica Niculescu, eliminată în primul tur al probei de dublu

​Perechea Monica Niculescu/Lyudmyla Kichenok (România/Ucraina) a fost eliminată, vineri, în primul tur al probei de dublu din cadrul turneului de la Madrid.

​VIDEO Liga 1: Gaz Metan Mediaș vs FC Argeș 1-1 / Oaspeții au egalat din penalti, în minutul 90+4

Gaz Metan Mediaș a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat, vineri, pe propriul teren, cu FC Argeș, în etapa a cincea a play-out-ului Ligii I.

Sara Sorribes Tormo, resemnată după înfrângere: "Simona mi-a dat o lecție"

​Sara Sorribes Tormo a părut resemnată în faţa superiorităţii arătate de românca Simona Halep, favorita numărul trei, în faţa căreia s-a înclinat în două seturi 6-0, 7-5, după o oră şi 25 minute de joc, vineri, în primul tur al turneului WTA de la Madrid, informează EFE.

Boicot împotriva rețelelor de socializare - Lewis Hamilton: "Discriminarea nu îşi are locul în societatea noastră"

​Mai mulţi sportivi şi cluburi, în principal din Anglia, au lansat vineri o mişcare de boicotare a reţelelor de socializare, prevăzută să dureze tot weekend-ul, pentru a protesta împotriva insultelor online şi în special a rasismului, informează AFP.

​Liga 2, play-off: ASU Poli Timișoara, victorie obținută la ultima fază de joc (2-1 vs Dunărea Călărași)

Formaţia ASU Politehnica Timişoara a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, echipa Dunărea Călăraşi, într-un meci din etapa a şasea a play-off-ului Ligii a 2-a, în care a înscris la ultima fază de joc.

​WTA Madrid: Simona Halep și-a aflat adversara din turul al doilea - Românca are 2-0 în meciurile directe

Simona Halep a aflat numele adversarei pe care o va întâlni în turul al doilea al turneului "WTA 1.000" de la Madrid.

VIDEO Simona Halep, despre problemele din finalul setului secund: "Probabil că nu am fost concentrată suficient"

Simona Halep a declarat că şi-a pierdut concentrarea în finalul setului secund al întâlnirii cu Sara Sorribes Tormo, care a revenit de la 1-5 la 5-5, în setul secund.

CFR Cluj, memoriu la CCA împotriva lui Ovidiu Hațegan: "Malpraxis în formă continuată"

CFR Cluj a trimis un memoriu către Comisia Centrală a Arbitrilor, în care îl acuză pe arbitrul Ovidiu Haţegan (de profesie medic) de "malpraxis în formă continuată". Oficialii clujeni solicită ca acesta să nu mai fie delegat la meciurile echipei campioane.

​WTA Madrid: Sorana Cîrstea, învinsă în primul tur de una dintre cele mai în formă jucătoare din circuit

Sorana Cîrstea (58 WTA) a părăsit turneul de la Madrid încă din primul tur. Românca a fost învinsă de Jessica Pegula (SUA, 33 WTA), una dintre cele mai în formă jucătoare din circuitul WTA.

​WTA Madrid: Irina Begu, eliminată în primul tur - Românca a salvat șapte mingi de meci, dar a pierdut în tiebreak

Irina-Camelia Begu (75 WTA) a părăsit turneul WTA de la Madrid încă din prima rundă. Românca a fost învinsă în trei seturi de rusoaica Daria Kasatkina (37 WTA).

WTA Madrid: Simona Halep s-a calificat în turul secund (6-0, 7-5 vs Sara Sorribes Tormo)

Timp de o oră, Simona Halep a defilat în fața Sarei Sorribes Tormo (46 WTA). A treia favorită a competiției de la Madrid conducea cu 6-0, 5-1, dar au urmat momente care au amintit de metehnele trecutului: Simona și-a pierdut concentrarea, i-a permis adversarei să câștige patru game-uri la rând (a comis multe erori - 23 în total) și a dat cu racheta de pământ. Românca și-a revenit în cele din urmă, a câștigat setul al doilea cu 7-5, și a obținut calificarea în turul secund al competiției de categorie "WTA 1.000".

Erik ten Hag rămâne la Ajax Amsterdam - Antrenorul și-a prelungit contractul

​Antrenorul Erik ten Hag şi-a prelungit contractul cu Ajax Amsterdam până în 2023, a anunţat, vineri, clubul olandez.

Un nou anunț al organizatorilor: JO de la Tokyo ar putea avea loc fără spectatori

Jocurile Olimpice de la Tokyo (23 iulie - 8 august) ar putea avea loc cu porţile închise, a declarat vineri pentru AFP conducătoarea comitetului de organizare japonez, Seiko Hashimoto, cu mai puţin de trei luni înaintea startului evenimentului amânat cu un an din cauza pandemiei de coronavirus.

​Liga 1: LPF a anunțat programul etapei a șaptea

LPF a anunţat, vineri, pe site-ul oficial, programul etapei a șaptea din play-off-ul şi play-out-ul Ligii I.

Unai Emery, după Villarreal vs Arsenal 2-1: "Diferenţa trebuia să fie mai mare"

Antrenorul echipei Villarreal, Unai Emery, consideră că la meciul câştigat, scor 2-1, cu Arsenal, în turul semifinalelor Europa League, diferenţa ar fi trebuit să fie mai mare.

VIDEO CM Snooker: Kyren Wilson, avantaj în fața lui Shaun Murphy / Echilibru între Mark Selby și Stuart Bingham

Kyren Wilson, finalistul ediției precedente, a început perfect semifinala cu Shaun Murphy și are un avantaj de patru frame-uri după prima sesiune. În celălalt duel din penultimul act al Campionatului Mondial de Snooker, Mark Selby și Stuart Bingham vor începe a doua sesiune aflându-se la egalitate.

WTA Madrid: Simona Halep vs Sara Sorribes Tormo, în primul tur (în jurul orei 15:00)

Simona Halep debutează vineri la turneul de la Madrid. A treia favorită a competiției de categorie "WTA 1.000" se va duela în primul tur cu iberica Sara Sorribes Tormo (46 WTA). Partida dintre cele două va fi a treia de pe terenul Manolo Santana, va începe undeva în jurul orei 15:00 și va fi LiveText pe HotNews.ro.